REKLAM
Diffusé par Adcash

0 Beğenmedi

  
 Mi Mejor Enemigo: Düşmanımız Kindir Bizim!
 
 Yönetmen: Alex Bowen
 Ülke: Arjantin, Şili, İspanya
 Tür: Dram
 Rating: 7.1
 Vizyon Tarihi: 26 Kasım 2005
 Süre: 100 dakika
 Dil: İspanyolca
 Senaryo: Alex Bowen, Paula del Fierro, Jorge Durán
 Müzik: Miguel Miranda
 Görüntü Yönetmeni: José María Hermo, Patricio Riquelme
 Oyuncular: Nicolás Saavedra, Erto Pantoja, Miguel Dedovich, Jorge Román,Felipe Braun

 Film, 1978'de bir toprak kavgası yüzünden savaşın eşiğine gelen Şili ve Arjantin askerleri arasındaki garip bir  çatışmayı ele alıyor.

 
 31 Mart 2013 tarihinde Engin Eryiğit yazdı.

"Böylesi ancak Patagonya’da olur.” deyişiyle haksızlık ederek andığımız bir bölge Patagonya! Güney Amerika’nın Antarktika’ya göz kırpan en güney ucu; Arjantin ve Şili toprağı… Derler ki, Ferdinand Macellan 1500’lerde buraya ayak bastığında bölgenin yerli halkı Tehuelçeler’i Avrupalılar’a kıyasla biraz iri kıyım bulmuş. Hal böyle olunca da onlara ‘Patagonlar’ demiş (Mitolojik hikayelerde adı geçen 3-4 metrelik insanların oluşturduğu bir ırk, aynı zamanda ‘Koca Ayak’ gibi bir anlama geliyor).

Patagonya biraz ıssız ve soğuk. Elverişsiz ikliminden dolayı kolonicilerin pek ilgisini çekmemiş, kendi halinde bir bölge. Ama orada gerçekten bir Patagonya var uzakta! Fantastik/ütopik bir yermiş gibi bahsederek, aşağılayıcı nitelemelerimize konu ederek Patagon kardeşlerimizi üzüyoruz. Bu nahoş duruma dikkat çekmek istedim. Spottaki ifadeyle: Genç Patagonlar Rahatsız!
Her neyse, 1970’lerin sonunda Patagonya bölgesindeki Picton, Lennox ve Nueva adaları, Şili ile Arjantin’i savaşın eşiğine getirir. Diplomasi tarihine ‘Beagle Kanalı Gerginliği’ diye geçen olay, savaş çıkmadan çözülür (Adalar bugün Şili’ye ait). Ama 5.300 km ile dünyanın en uzun üçüncü uluslararası sınırını paylaşan iki cefakâr halkın birbiriyle savaşmayı düşünmesi öyle saçma bir şeydir ki, vakayı nükteli bir dram, bir ‘kara komedi’ olarak beyazperdeye aktarmak zaruridir. Bunu akıl eden, Şilili yönetmen Alex Bowen olur. "Mi Mejor Enemigo (En İyi Düşmanım; 2005; Aksiyon, Savaş, Dram, 100 dakika, Arjantin-Şili-İspanya ortak yapımı)” işte böyle doğar.
Şili ordusundan bir tim, sınırda kaybolmuştur. Ne yapacaklarını bilmez haldeyken bir anda kendilerini siperlerin, hendeklerin ardında, durumu pek de farklı olmayan Arjantinli bir timle çatışırken bulurlar. Ama şöyle bir durum söz konusudur: Aynı dili konuşan, üniformaları bile birbirinden ayırt edilemeyen bu askerlerin ne bu ‘davaya’ inancı vardır, ne de niçin savaştıkları konusunda fikri…
Altışar ‘düşman’ asker birbirine çay-sigara, yemek, su ikram eder. Elbirliğiyle yaralı bir askerin tedavisine girişirler. Futbol maçı yaparlar. Ve sınır anlaşmazlığına kendilerine has bir çözüm bulurlar. Filmde ‘başrolde’ diyebileceğimiz karakter bulunmasa da, iki tarafın çavuşu rollerindeki Erto Pantoja ve Miguel Dedovich, "duygularıyla hareket eden ‘atarlı’ askerlerini kontrol altında tutmak isteyen mantıklı komutan” performanslarıyla ön plana çıkıyorlar. (Bu arada film, 2006 Goya Ödülleri’nde "Dili İspanyolca Olan En İyi Yabancı Film” dalında aday gösterildi; başka birkaç prestijli Hispanik film festivalinde de ödül ve adaylıklar elde etti.)
Özellikle Latin Amerika kültürüne meraklıysanız, "Niye izledim ben bunu?” dedirtmeyeceğine inandığım bir film. Kapanış Kemal Tahir’den gelsin: Büyük ustanın Devlet Ana’da mükemmel bir tarifi vardır: "Yiğitlik nerede başlar, kahpelik nerede biter, bilinmez.” der. ‘En İyi Düşmanım’, dünyanın tüm savaşlarına uyarlanabilecek ‘tanıdık’ konusuyla işte tam bu ince ve bulanık çizgiyi hatırlatıyor.
Not: ‘Savaşın anlamsızlığı’ denince bir efsane olan Dirty Dozen’ın 1967’de yani yönetmen Alex Bowen’ın doğduğu yıl çekilmiş olması da hoş bir tesadüf olarak dikkatimizden kaçmadı.

 
 

Yorumlar

offline awser

Grup: Üye

28 Kasım 2013 16:50
tesekkürler hocam
eline saglik
merhaba

Grup: Ziyaretçi

29 Aralık 2013 15:51
Umarım ileride alternatif kaliteli versiyonları gelir

Filme Yorum Ekle

isim:*
E-Mail:
Yorum:
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seçimi | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Güvenlik Kodu: *
  En Çok izlenenler

Marketa Lazarová - 1967

Frantisek Vlâcil’in, 18. yüzyıl Bohemya ormanlarında geçen, iddialı ve çok katmanlı ortaçağ...

Harry, İyiliğinizi İsteyen Bir Dost - Harry, un ami qui vous veut du bien - 2000

Michel ve Claire, günlük yaşantıları konusunda giderek daha fazla ümitsizliğe kapılan evli bir...

Meleklerin Joanna Anası - Matka Joanna od aniolów (1961)

Polonya yapımı Meleklerin Joanna Anası / Matka Joanna od aniolow/ The Devil and The Nun, aykırı bir...

Nil by Mouth - 1997

Nil by Mouth Güney Doğu Londra'da yaşayan karakterlerin bir ailenin hayatını çevreleyen 1997...

Karanlık Armoniler - Werckmeister harmóniák - 2000

László Krasznahorkai imzalı The Melancholy of Resistance kitabından uyarlanan "Karanlık...

Arılar Vadisi - Údolí vcel - 1968

Vlácil'den yine Ortaçağ döneminde, Bohemya'da (Eski Çekoslovakya) geçen bir film. Bir derebeyi...

Özgürlük - La libertad - 2001

Ormanın içinde bir çadırda ailesinden uzakta tek başına yaşayan ve adeta bir izci hayatı süren bir...

Son Darbe - Der Fangschuss - 1976

Birinci Dünya Savaşı sonrası Baltık ülkeleri kendi sınırlarını koruma derdindeyken, o topraklarda...

Işık Bizi Alana Kadar - Until the Light Takes Us - 2008

Norveç metal müzik sahnesini tüm yönleriyle anlatan ve bir altkültür olarak inceleyen Işık Bizi...

Gelinin Oğlu - El hijo de la novia - 2001

42 yaşındaki Rafael Belvedere bir kriz yaşamaktadır. Babasının gölgesinde yaşar ve yaşlı annesini...