Filmleri Sırala: Tarihe Göre | Reytinge göre | izlenmeye Göre | Yoruma Göre | Alfabeye Göre
izlenme : 308 yorum : 1
Sınır Kafe -  Café Transit  - Border Cafe
Cesur ve kararlı bir kadın, yalnızca etrafında dolanan erkeklerden bağımsız olmak isteyen bir kadın. Çocuk filmlerinin emektar yönetmeni ve Jafar Panahi'nin Daire'sinin senaryo yazarı Kambozia Partovi'nin son filmi Café Transit, İranlı ve Batılı toplumları pek alışılmadık bir biçimde bir araya getirirken dul bir kadının, Reyhan'ın öyküsünü anlatıyor. Reyhan, ölen kocasının ona bıraktığı, kamyoncuların uğrak yeri olan kafeyi dar kafalı ve muhafazakâr çevresinin baskısına rağmen işletmekte kararlıdır. Yine geleneklere karşı gelerek, merhum kocasının erkek kardeşi Nasır ile evlenmeyi de reddetmiştir. Küçük kafe kısa bir süre içinde Reyhan'ın güzel yemekleriyle popüler oluverince, erkek egemen toplumun bütün şimşeklerini üzerinde toplar.
izlenme : 1382 yorum : 1
F Tipi Film
Duruşu ve dinamikleriyle sadece müzik tarihi değil, siyasi tarihimizde de kendine önemli bir yer edinen Grup Yorum tarafından geliştirilen bu proje, binlerce kişinin kurban olduğu bir drama odaklanıyor. F tipi hapishanelerin kapalı kapılarının ardında yaşananları beyazperdeye aktaran film, 10 farklı yönetmenin çektiği 9 kısa filmin uzun metraj şeklinde yeniden kurgulanmasıyla ortaya çıktı. Ezel Akay, Barış Pirhasan, Sırrı Süreyya Önder, Reis Çelik, Hüseyin Karabey, İlksen Başarır, Aydın Bulut, Vedat Özdemir, Mehmet İlker Altınay ve Grup Yorum'un yer aldığı projede her yönetmen kendi senaryosunu yazıp 10 dakikalık bir kısa filme imza attı.
Filmlerin oyuncu kadrolarında ise Tansu Biçer, Serkan Keskin, Bülent Emrah Parlak, Gizem Soysaldı, Erkan Can, Fırat Tanış gibi isimler yer alıyor.
izlenme : 211 yorum : 1
Kim Şarkı Söylüyor Orada - Ko to tamo peva
Tarih 5 Nisan 1941… Savaşın kapısında olduğu karışıklık içindeki Sırbistan topraklarında, Belgrad’a gitmek üzere otobüs bekleyen bir savaş gazisi, iki çingene, bir Nazi sempatizanı, bir şarkıcı, bir hastalık hastası, bir avcı ve yeni evli bir çift. Bu kozmopolit güruha bir nevi önderlik eden paragöz ama aynı zamanda da prensip sahibi otobüs işletmecisi ve oğlu. Bu garip tayfanın hâlihazırda kendi başlarına açacakları dertlerden başka bir de savaşı bekleyen tedirgin Sırbistan insanıyla yaşayacakları münasebetlerden ortaya çıkacak huzursuzluklar söz konusu olunca; Belgrad’a kadar giden bu uzun ve çetrefilli yol bir şetaret havasına bürünüyor.
izlenme : 102 yorum : 0
Bir Bisikletlinin Ölümü  - Muerte de un ciclista
Gizli bir buluşma için yola çıkan María José ve Juan, bir bisikletliye çarpar ve ölümüne sebep olurlar. Yıllardır devam eden ilişkileri, Maria José`nin Miguel ile evlendiği ilk günden beri sürmektedir. Yol kenarında terk ettikleri bisikletlinin üzerlerinde yarattığı gölgeyi bir takıntı haline getiren çift, ilişkilerinin açığa çıkmasından ve sosyal statülerinin yerle bir olmasından korkmaktadır. Durum, başka zorluklar ve trajediler ile gittikçe kötüleşir.
izlenme : 109 yorum : 1
Öldürme Üzerine Bir Film – A Short Film About Killing – Krótki Film o Zabijaniu
Dekalogue serisi’nde bahsettiğimiz üzere,Öldürme üzerine kısa bir film Dekalog 5 ‘in karşılığıdır.Başka bir deyişle Krzysztof Kieslowski 10 Emirden yola çıkarak 10 bölümden oluşan Polonya Televizyonu için çektiği seri’nin beşinci bölümünü 25 dakika kadar ek çekimler yapmış ve sinema film’i haline getirmiştir.A short film about killing 1988 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adayı olmuştur ve Jüri özel ödülü ile FIPRESCI ödülünü almıştır.1988 Avrupa Film ödülleri’nde de en iyi film seçilmiştir.1990 Robert Festivalde En iyi yabancı film seçilmiştir.Ülkemizde de İstanbul Film festivali’nde gösterilmiştir.Birçok Kieslowski filminde olduğu gibi besteleriyle filme katkıda bulunan kompozitör Zbigniew Preisner’ı belirtmeden geçmeyelim.