Filmleri Sırala: Tarihe Göre | Reytinge göre | izlenmeye Göre | Yoruma Göre | Alfabeye Göre
izlenme : 91 yorum : 0
Dava Yolunda - Proverka na dorogakh
Film 1942 yılında 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin Rusya'yı işgal ettikleri dönemde geçiyor. Ivan Lokotkov önderliğindeki yandaş gerillalar hayatta kalmak için kısa sürede olsa Nazilerle işbirliği yapan savaş suçlusu Lazarev'i deniyorlar. Lazarev öldürülmüyor. Onun yerine sadakatini kanıtlaması için kendisine bir şans veriliyor. Lazarev sadakatini kanıtlamak için Nazilerin kontrolü altındaki bir tren istasyonuna geri dönüp yiyecekle dolu bir treni kaçırmak zorunda kalıyor. Lazarev bir kahraman olduğunu kanıtlıyor.
izlenme : 146 yorum : 0
i.i. Oblomov’un Hayatından Birkaç Gün -  Neskolko dney iz zhizni i.i. Oblomova
19. yüzyılın ortalarında St. Petersburg’da hizmetkarı Zakhar ile yaşayan orta yaşlı tembel bir adam olan Oblomov gününün çoğunu uyuyarak geçirmektedir. Bugün çok başarılı ve enerjik bir işadamı olan çocukluk arkadaşı Stoltz onu güzel ve kültürlü Olga ile tanıştırınca hayatı değişir. Olga, Oblomov’a aşık olur ve onu sosyal, kültürlü bir adama dönüştürmeye kararlıdır, ama bu üçgende Stoltz’un yeri ne olacak?
izlenme : 108 yorum : 1
Leylekler Uçarken – Letyat zhuravli
Moskova da yaşayan ve birbirlerine deli gibi aşık iki genç , Veronika (Tatyana Samojlova) ve Boris (Aleksey Batalov) 2. Dünya Savaşı’nın başlaması ile birbirlerinden ayrılmak zorunda kalırlar.Askere gönüllü yazılan Boris,Veronika’nın doğum gününden bir gün önce cepheye gönderilir. Birbirlerine veda etme fırsatı bile bulamazlar. Boris’ten uzun süre haber alamayan Veronika,Boris ‘in kuzeni Fyodor (Vasili Merkuryev)’un tecavüzüne uğrar ve sevmediği halde onunla evlenmek zorunda kalır.Bütün bu olanlar Veronika’ya Boris’i unutturmaya yetmez.
izlenme : 95 yorum : 0
Sıradan Faşizm - Obyknovennyy fashizm
İkinci kuşak Sovyet sinemacılarından biri Mikhail Romm. Hemen tümü arşivlerden derlenmiş, aralarında Hitler’in özel film arşivi, SS subaylarının çektiği özel filmler, Sovyetler’in ve diğer kimi ülkelerin devlet arşivleri gibi kaynaklar da bulunan bir materyali kurgulayarak oluşturduğu anıtsal “Sıradan Faşizm” filmiyle, Almanya’da Nazizm’in 1930’larda başlayan yükselişini ve savaş sonuyla birlikte gelen çöküşünü anlatıyor. Bunun yanı sıra, aynı zamanda, “faşizm”in içinde oluştuğu koşulları, sıradan, küçük, önemsiz bulunan olaycıklarla, tehlikeli hoşgörülerle, gündelik boş verişlerle, yerine getirilmeyen görevler ve kaçınılan sorumluluklarla nasıl palazlandığını da gösteriyor. Bir taraftan “eğlenceye boğulmuş” ve çökmekte olan “soyluları ve zenginleriyle”, diğer taraftansa, Hitler ve Mussolini’nin şahsında cisimleşen pespaye bir hakimiyet tutkusuyla çok başarılı bir üslupla dalga geçerken, diğer taraftan bu kepazeliklerin ağır bedellerini de seyircinin önüne koyuyor.
izlenme : 166 yorum : 0
Sorok pervyy
Filmde, Kızıl Ordu nişançısı bir kadın ile bir Beyaz Ordu görevlisi erkek arasındaki beklenmedik bir aşk hikayesi anlatılıyor.